Tanítás:
A macska éber, érdeklődő, jó megfigyelő és ezért gyorsan tanuló állat. Hamar megismeri a család tagjainak szokásait. A macskát közelebbről nem ismerő emberek tudatában téves képzet terjedt el a macska hamisságáról, pedig csak arról van szó, hogy ez az állat képtelen a behódolásra.
A korábbi kellemetlen élmények riadozó vagy támadó természetűvé alakítják a macskát. Csak a macskatermészet viselkedési karakterének megértésével, a számára kellemes hatások következetes szem előtt tartásával, jó bánásmóddal érhetjük el, hogy ragaszkodjon hozzánk, és bizonyos fokig engedelmeskedjen nekünk.
Ha elégedetlenségünket hangos szidással, kiabálással fejezzük ki, vagy netán megütjük a macskát, ezzel nemhogy leszoktatnánk a számunkra nem kívánatos cselekvésről, hanem a megbüntetett cicát menekülésre, szorult helyzetben támadásra késztetjük, és az ilyen macska örökre félni fog tőlünk. Ezért az új cicát amikor elengedjük a lakásunkban nagyon fontos, hogy kezdetben fokozott nyugalmat biztosítsunk neki ahhoz, hogy megszokja a számára teljesen új környezetet. Valószínű, hogy a lakás minden zeg-zugába bekukkant majd, de ez teljesen természetes, úgymond felméri a terepet. Ilyenkor lehetőleg ne zavarjuk meg, esetleg ha beszélünk neki, azt is halkan tegyük, hagyjuk "kommandózni"! Mutassuk meg neki az etető- illetve itatótáláját, valamint az alomhelyét is. Meg is lehet kínálni valamilyen jó kis falattal, habár több mint valószínű, hogy ezt nem fogja egyből megenni. Ha esetleg van már egy másik cica vagy kutya is a háznál, lehetőleg ne az első napon, majd csak másnap eresszük őket össze. Még nagyobb az esélye annak, hogy elfogadják egymást, ha a jövevény még kölyök.
Fontos, hogy ne azzal kezdjük az állatkával való barátkozást, hogy egyből ölbevesszük és simogatjuk! Inkább várjuk meg, hogy az közeledjen hozzánk, azt várva, hogy megsimogassuk. Különösen a gyermekeknek kell elmagyarázni, hogy az első nap lehetőleg ne sűrűn simogassák a macskát, mert a kezdeti nyugtatással mindent elronthatunk. Mondjuk el nekik, hogy habár a cicák szeretik, ha kényeztetik őket és játszani is szeretnek, a goromba, vagy hirtelen mozdulatok ösztönös védekezést váltanak ki belőlük, így előfordulhat, hogy karmolnak, harapnak. Célszerű a gyerekeknek azt is megmutatni, hogy a cicát hogyan kell kézben tartani. Az egyik kézzel a macska hóna alá nyúlva, a másikkal a hátsó lábait a combtájékán megtámasztva kell az állatot óvatosan felemelni.
Téves az a megállapítás, miszerint a macska a házhoz és nem a gazdájához ragaszkodik. Van olyan macska, amelyiknél a környék (mint vadászterület) nagyobb szerepet tölt be az embernél, ilyenkor előfordulhat, hogy átköltöztetésekor új helyéről megpróbálhat visszaszökni volt "birodalmába". Ám ez csak azt jelzi, hogy nem alakult ki szorosabb kapcsolat a macska és gazdája között. Ha azonban a macskát a családban szeretettel gondozzák, az ott érzi magát biztonságban, ahol a gazdija van. Az ilyen macska az emberhez ragaszkodik.